Important Dates:
  • EXTENDED DEADLINE FOR SUBMISSIONS: 9 April, 2010
  • Notification: 26 April, 2010
  • EPTCS Pre-proceedings version due: 14 May, 2010
  • Early registration closes: 17 May, 2010
  • DCM Pre-FLoC Workshop: 9-10 July, 2010
Programme Committee:
S Barry Cooper (Leeds, Co-chair)
Prakash Panangaden (McGill, Co-chair)
Paola Bonizzoni (Milan)
Olivier Bournez (Paris)
Vincent Danos (Edinburgh, CNRS)
Mariangiola Dezani (Torino)
Andreas Doering (Oxford)
Maribel Fernández (London)
Joseph Fitzsimons (Oxford)
Ivette Fuentes-Schuller (Nottingham)
Simon Gay (Glasgow)
Elham Kashefi (Edinburgh)
Jean Krivine (Paris)
Ian Mackie (Ecole Polytechnique)
Damian Markham (Paris)
Daniel Oi (Strathclyde)
Simon Perdrix (Edinburgh and Paris)
Susan Stepney (York)
John Tucker (Swansea)
Organising Committee:
Elham Kashefi (Edinburgh, Chair)
Barry Cooper (Leeds)
Lucas Dixon (Edinburgh)
Patrik Öhberg (Edinburgh)
Prakash Panangaden (McGill)
Shashank Virmani (Strathclyde)
DCM Steering Committee:
Vincent Danos (Edinburgh, CNRS)
Mariangiola Dezani (Torino)
Maribel Fernandez (Kings College)
Jean-Pierre Jouannaud (INRIA/Tsinghua University, Beijing)
Ian Mackie (Ecole Polytechnique)
Previous DCM Workshops:
DCM 2009
DCM+QPL 2008
DCM 2007
DCM 2006
DCM 2005


TIMETABLE
All DCM 2010 talks will be in Room G.07A of the Informatics Forum, in the Central Area campus of the University of Edinburgh

FRIDAY 9th JULY
9:00-10:00 Invited Plenary - Chair: Prakash Panangaden
Gordon Plotkin (with Nicolas Oury) - Hierarchical Petri Nets
10:00 Coffee break
10:30-12:30 Contributed Talks - Chair: Barry Cooper
10:30 Luca Cardelli - Two-Domain DNA Strand Displacement
11:00 Miklos Bartha - Turing Automata and Graph Machines
11:30 James Cheney - Causality and the Semantics of Provenance
12:00 A. Steven Younger and Emmett Redd - Computing by Means of Physics-Based Optical Neural Networks
12:30-2:00 Lunch break
2:00-3:00 Invited Plenary - Chair: Prakash Panangaden
Russ Harmer - Rule-based Modeling: Theory and Practice
3:00 Coffee break
3:30-6:00 Contributed Talks - Chair: Russ Harmer
3:30 Vincent Danos and Nicolas Oury - Equilibrium and Termination
4:00 Damian Markham - Measurement Based Quantum Computation on Fractal Lattices
4:30 Elisabeth Rieper and Janet Anders - Evidence for the Relevance of Quantum Correlations in Biological Processes
5:00 Benoit Valiron - Semantics of a Typed Algebraic Lambda-calculus
5:30 German Terrazas, Dario Landa-Silva and Krasnogor Natalio - Towards the Design of Heuristics by means of Self-Assembly
6:00-9:00 Social Event in the Mini Forum, 4th Floor
6:00 onwards Reception, including buffet dinner prepared by the best French chef in town Damian, and special dinner talk by Gerard Berry

SATURDAY 10th JULY
9:00-10:00 Invited Plenary - Chair: Elham Kashefi
Vlatko Vedral - Phase Estimation with Mixed States: Quantum Coherence versus Correlations
10:00 Coffee break
10:30-11:30 Contributed Talks - Chair: Erika Andersson
10:30 Bas Spitters - The Space of Measurement Outcomes as a Non-commutative Spectrum
11:00 Mio Murao and Akihito Soeda - Delocalization Power of Global Unitary Operations on Quantum Information
11:30-12:30 Invited Plenary - Chair: Barry Cooper
Cristian Calude (with Alastair A. Abbott) - Understanding the Quantum Computational Speed-up via De-quantisation
12:30-2:00 Lunch break
2:00-3:00 Invited Plenary - Chair: Daniel Oi
Lucien Hardy - Operational Computing with Quantum Stuff
3:00 Coffee break
3:30-6:00 Contributed Talks - Chair: Ross Duncan
3:30 Dominik Floess, Erika Andersson and Mark Hillery - Quantum Algorithms for Testing Boolean Functions
4:00 Vedran Dunjko and Elham Kashefi - Algebraic Characterization of One-way Patterns
4:30 Lucas Dixon and Ross Duncan - Open Graphs and Computational Reasoning
5:00 Abolfazl Bayat, Pasquale Sodano and Sougato Bose - Entanglement in the Kondo Spin Chain
5:30 Janet Anders, Stefanie Hilt, Saroosh Shabbir and Eric Lutz - Landauer's Principle in the Quantum Domain
  • Underlined names above indicate presenters of talks

Maintained by: S.B. Cooper