School of Mathematics

Search site

Department of Pure Mathematics

Algebra Seminar

Seminars will be in MALL 1, on Level 8 in the School of Mathematics, at 3:15pm on Tuesdays (unless otherwise indicated). After each talk at 4:15pm there will be tea/coffee in the Common Room at level 9 in Maths building. The current seminar organiser is João Faria Martins.

General maps and directions.

Archive of Algebra Seminars.

 

Forthcoming seminars
Tue 20th June, 2017
3:15 PM

Dmitry Rumynin (University of Warwick)
2-Characters for finite 2-groups

 

Past seminars
Tue 23rd May, 2017
3:15 PM

Vanessa Miemietz (University of East Anglia)
Simple transitive 2-representations via coalgebra 1-morphisms
Tue 23rd May, 2017
2:00 PM

Yann Palu (LAMFA, Université UPJV d'Amiens)
Cotorsion pairs and model structures (after Hovey ; Gillespie).
Tue 16th May, 2017
3:15 PM

Eli Hawkins (University of York)
Hochschild Cohomology of Quantum Field Theory
Tue 9th May, 2017
3:15 PM

Simona Paoli (University of Leicester)
n-Fold models of the building blocks of spaces.
Tue 25th April, 2017
3:15 PM

Timothy Porter (University of Bangor)
Some generalisations of Frobenius algebras: the algebra behind homotopy QFTs
Tue 21st March, 2017
3:15 PM

CANCELLED Ronald Brown (University of Bangor)
CANCELLED A nonabelian tensor product of groups: definition, origins, applications
Tue 21st March, 2017
3:15 PM

Joao Faria Martins (University of Leeds)
Drinfeld Associators, Drinfeld 2-associators, Stasheff polytopes and braided surfaces.
Tue 14th March, 2017
3:15 PM

Christian Sattler (University of Leeds)
Fibration categories and opetopic sets
Tue 7th March, 2017
3:15 PM

Sarah Whitehouse (University of Sheffield)
Derived A-infinity algebras
Tue 28th February, 2017
3:15 PM

Nicole Snashall (University of Leicester)
Koszul algebras, generalisations and cohomology
Tue 21st February, 2017
3:15 PM

Philip Wesolek (Binghamton University)
Chief factors and chief series in locally compact groups
Tue 21st February, 2017
2:00 PM

Florian Schaetz (University of Luxembourg)
The Eulerian idempotent in the lexicographic basis
Tue 14th February, 2017
3:15 PM

Andrew Tonks (University of Leicester)
Linear algebra made difficult.
Tue 14th February, 2017
2:00 PM

Karin Baur (Universität Graz, Graz (Austria))
Transfinite mutations
Tue 7th February, 2017
3:15 PM

Benjamin Alarcon Heridia (Nova Lisbon University)
On the representations of categorical groups in Baez-Crans 2-vector spaces
Tue 31st January, 2017
3:15 PM

Priya Submarian (University of Leeds)
Aperiodic pattern formation
Tue 13th December, 2016
3:15 PM

Manuel Bärenz (University of Nottingham)
Half-ribbon categories
Tue 6th December, 2016
3:15 PM

Robert Marsh (Leeds University.)
An introduction to cluster algebras
Tue 29th November, 2016
3:15 PM

Adam Dent. (Leeds University.)
Bases for spaces of highest weight vectors in arbitrary characteristic.
Tue 22nd November, 2016
3:15 PM

Behrang Noohi (Queen Mary University of London )
Enhanced HRS-tilting
Tue 15th November, 2016
3:15 PM

Michael Shapiro (Tufts University)
The Heisenberg group is pan-rational
Tue 1st November, 2016
3:15 PM

Daoud Siniora (Leed University. )
Topological properties of the automorphism group of a Fraisse limit
Tue 25th October, 2016
3:15 PM

Simon M Smith (University of Lincoln)
A new way to take the product of two groups
Tue 18th October, 2016
3:15 PM

Nicola Gambino (University of Leeds)
Operads and their modules (II)
Tue 11th October, 2016
3:15 PM

Nicola Gambino (University of Leeds)
Operads and their modules (I)
Tue 4th October, 2016
3:15 PM

Nick Gurski (Sheffield University)
Picard cohomology
Tue 27th September, 2016
3:15 PM

Karin Baur (Universität Graz; Graz, Austria)
Mutation of friezes
Tue 3rd May, 2016
3:00 PM

Clelia Pech (University of Kent)
Mirror symmetry for Lagrangian Grassmannians
Tue 26th April, 2016
3:00 PM

Rowena Paget (University of Kent)
Generalised Foulkes modules for symmetric groups and the plethysm problem
Tue 19th April, 2016
3:00 PM

Simon Goodwin (University of Birmingham)
Modular representations of gl_n
Tue 15th March, 2016
3:00 PM

Oliver King (University of Leeds)
Constructing some central idempotents in the Brauer algebra
Tue 1st March, 2016
3:00 PM

Keith Brown (University of East Anglia)
Properly stratified quotients of quiver Hecke algebras in type A
Tue 23rd February, 2016
3:00 PM

Vanessa Miemietz (University of East Anglia)
Quiver schur algebras and p-adic GL_n
Tue 16th February, 2016
3:00 PM

Susama Agarwala (University of Nottingham)
Wilson Loop diagrams: Grassmannian Geometry in High Energy Physics
Tue 9th February, 2016
3:00 PM

Ben Martin (University of Aberdeen)
Definable families of subgroups
Tue 2nd February, 2016
3:00 PM

Matthew Fayers (Queen Mary University of London)
Irreducible projective representations of symmetric groups which remain irreducible in characteristic 2
Tue 24th November, 2015
3:00 PM

Aslak Bakke Buan (NTNU, Trondheim)
Silted algebras
Tue 17th November, 2015
3:00 PM

Petter Andreas Bergh (NTNU, Trondheim)
Matrix factorizations and complete intersections
Tue 3rd November, 2015
3:00 PM

Sinead Lyle (University of East Anglia)
Semigroup algebras and standard bases
Tue 27th October, 2015
3:00 PM

Robert Marsh (University of Leeds)
Twists of Pluecker coordinates as dimer partition functions
Tue 20th October, 2015
3:00 PM

Gwyn Bellamy (University of Glasgow)
Symplectic resolutions of quiver varieties
Tue 13th October, 2015
3:00 PM

Milen Yakimov (Louisiana State University)
Spectra of Quantum Groups
Tue 6th October, 2015
3:00 PM

Edith Vargas Garcia (University of Leeds)
Introduction to clones and their application to CSPs
Tue 29th September, 2015
3:00 PM

Shona Yu (University of Western Sydney)
TBA: Topological Biological Algebras
Fri 25th September, 2015
4:00 PM

Sibylle Schroll (University of Leicester)
Multiserial algebras and their representations
Fri 25th September, 2015
2:00 PM

Karin Baur (Universität Graz)
Frieze patterns
Tue 21st April, 2015
3:00 PM

Christopher Bowman (City University London)
Not the generalised blob algebra
Tue 14th April, 2015
3:00 PM

Michael Wemyss (University of Edinburgh)
Flops and Cluster Theory
Tue 24th March, 2015
3:00 PM

Martina Balagovic (Newcastle University)
Quantum symmetric pairs and the universal solutions of the reflection equation
Tue 17th March, 2015
3:00 PM

Susan Sierra (University of Edinburgh)
An elementary proof that the enveloping algebra of the Witt algebra is not noetherian
Tue 10th March, 2015
3:00 PM

Matthew Pressland (University of Bath)
Cluster Structures from Internally 3-Calabi–Yau Algebras
Tue 3rd March, 2015
3:00 PM

Anne Thomas (University of Glasgow)
Affine Deligne-Lusztig varieties and the geometry of Euclidean reflection groups
Tue 24th February, 2015
3:00 PM

Haralampos Geranios (University of York)
Invariants of Specht modules
Tue 10th February, 2015
3:00 PM

Peter Symonds (University of Manchester)
Groups of power series under substitution and automorphisms of curves
Tue 3rd February, 2015
3:00 PM

Anton Evseev (University of Birmingham)
Graded RoCK blocks and wreath products
Tue 27th January, 2015
3:00 PM

Jan Grabowski (Lancaster University)
Grading cluster algebras and categories
Mon 8th December, 2014
3:00 PM

Cesar Lecoutre (University of Kent)
A Poisson Gel'fand-Kirillov problem in positive characteristic
Mon 1st December, 2014
3:00 PM

Toby Stafford (University of Manchester)
Higher symmetries of the Laplacian and differential operators
Mon 24th November, 2014
3:00 PM

Rosie Laking (University of Manchester)
Morphisms in the bounded derived category for a gentle algebra
Mon 10th November, 2014
3:00 PM

Matthew Towers (Imperial College London)
Restricted enveloping algebras
Mon 3rd November, 2014
3:00 PM

Liron Speyer (Queen Mary, University of London)
Graded representation theory of the symmetric group
Mon 27th October, 2014
3:00 PM

John Enyang (City University London)
Seminormal representations of the partition algebras
Mon 20th October, 2014
3:00 PM

David Stewart (University of Cambridge)
Maximal subalgebras of the exceptional Lie algebras in good characteristic
Mon 13th October, 2014
3:00 PM

Sian Fryer (University of Leeds)
Infinite Dimensional Division Rings: Not So Simple After All
Mon 6th October, 2014
3:00 PM

Volodymyr Mazorchuk (University of Uppsala)
Finitary 2-representations of finitary 2-categories
Tue 6th May, 2014
3:00 PM

John Britnell (Imperial College London)
2-generation of finite groups and coverings by subgroups
Tue 29th April, 2014
3:00 PM

Joseph Grant (University of Leeds)
Preprojective algebras
Tue 25th March, 2014
3:00 PM

Mark Wildon (Royal Holloway, University of London)
Foulkes characters and decomposition numbers of the symmetric group
Tue 18th March, 2014
3:00 PM

Stephane Launois (University of Kent)
Efficient recognition of totally nonnegative cells
Mon 17th March, 2014
4:00 PM

Raquel Simões (Uni-versidade de Lisboa)
Hom-configurations in triangulated categories generated by spherical objects
Tue 4th March, 2014
3:00 PM

Robert Kurinczuk (Bristol University)
l-modular representations of classical p-adic groups (p not equal to l)
Mon 3rd March, 2014
4:00 PM

Daan Krammer (University of Warwick)
An asymmetric generalisation of Artin monoids
Tue 25th February, 2014
3:00 PM

Neil Saunders (Bristol University)
Nilpotent Orbits, The Springer Correspondence and Springer Fibres.
Tue 18th February, 2014
3:00 PM

David Pauksztello (University of Manchester)
An introduction to discrete derived categories
Tue 11th February, 2014
3:00 PM

Tara Brendle (University of Glasgow)
Congruence subgroups of braid groups
Mon 10th February, 2014
4:00 PM

Simon Goodwin (University of Birmingham)
Whittaker coinvariants in category O for gl(m|n)
Tue 4th February, 2014
3:00 PM

Stefan Kolb (Newcastle University)
Radial part calculations for affine sl2.
Mon 27th January, 2014
3:00 PM

Andrew Francis (University of Western Sydney)
Bacterial genome evolution with algebra
Mon 9th December, 2013
4:30 PM

William Crawley-Boevey (University of Leeds)
Finitely generated modules for string algebras
Wed 27th November, 2013
3:00 PM

Anton Cox (City University London)
Brauer algebras associated to non-exceptional complex reflection groups
Mon 25th November, 2013
4:30 PM

Sibylle Schroll (University of Leicester)
Generalized Koszulity for symmetric special biserial algebras
Mon 18th November, 2013
4:30 PM

Lisa Lamberti (University of Oxford)
On the cluster category of type E6
Mon 11th November, 2013
4:30 PM

Immanuel Halupczok (University of Leeds)
Uniform representation theory
Mon 4th November, 2013
4:30 PM

James Griffin (University of Glasgow)
Cactus products
Mon 28th October, 2013
4:30 PM

Nick Gurski (University of Sheffield)
Categorical operads
Mon 21st October, 2013
4:30 PM

Vanessa Miemietz (University of East Anglia)
2-representations of finitary 2-categories
Mon 14th October, 2013
4:30 PM

İlke Çanakçı (University of Leicester)
Surface cluster algebra combinatorics via snake graphs
Mon 7th October, 2013
4:30 PM

William Anscombe (University of Leeds)
Existentially definable sets in t-henselian fields
Mon 30th September, 2013
4:30 PM

Ben Fairbairn (Birkbeck, University of London)
Beauville Surfaces, Structures and Groups
Mon 29th April, 2013
4:00 PM

Yael Fleischmann (Eindhoven University of Technology)
Extremal elements in Lie algebras
Mon 15th April, 2013
4:00 PM

Zoltan Kadar (University of Leeds)
AGIS Colloquium: New phases of matter by means of modular tensor categories, part II.
Mon 11th March, 2013
4:00 PM

Zoltan Kadar (University of Leeds)
AGIS Colloquium: New phases of matter by means of modular tensor categories.
Mon 25th February, 2013
4:00 PM

Sinead Lyle (University of East Anglia)
Specht modules for Ariki-Koike algebras
Mon 18th February, 2013
4:00 PM

Charles Eaton (University of Manchester)
Donovan's conjecture
Mon 11th February, 2013
4:00 PM

Alison Parker (University of Leeds)
Cohomological growth rates for algebraic groups
Mon 4th February, 2013
4:00 PM

Frédéric Chapoton (Université Claude Bernard Lyon 1, visiting the Isaac Newton Institute)
Modules over Tamari lattices
Mon 28th January, 2013
4:00 PM

Will Donovan (University of Edinburgh)
Braid groups, deformations, and derived categories
Mon 21st January, 2013
4:00 PM

Oleg Chalykh (Leeds)
Hilbert schemes on singular curves and HOMFLY polynomial of links