Schedule of Week 1

TBA

Monday, 4. July
9:00 - 10:50
Registration - School of Mathematics


Talks in Lecture Theatre F, Chemistry West Block
11:00
Michael Eastwood
The range of the double fibration transform
12:00
Lunch

13:15
José Figueroa-O'Farrill
Symmetric M-theory backgrounds
14:15
Richard Thomas
Counting nodal curves in surfaces
15:15
Tea/Coffee

15:45
Maciej Dunajski
How to recognise a conformally Kähler metric

Tuesday, 5 July
Talks in Lecture Theatre F, Chemistry West Block
9:30
Steven Bradlow
Higgs bundle -- and other -- moduli spaces in gauge theory
10:30
Tea/Coffee

11:00
Richard Wentworth
Gluing formulas for determinants of Dolbeault laplacians on Riemann surfaces
12:00
Lunch

13:15
Amihay Hanany
Trivertices and SU(2)‘s
14:15
Balázs Szendrői
Refined DT theory of moduli spaces of sheaves on Calabi-Yau threefolds
15:15
Tea/Coffee

15:45
Vicente Muñoz
Hodge polynomials of SL(2,C)-character varieties of surface groups

Wednesday, 6. July
Talks in the MALL, School of Mathematics, Level 8
9:30
Ed Segal
B-branes in Landau-Ginzburg models and equivalences
10:30
Tea/Coffee

11:00
Benoit Charbonneau
A Hodge filtration on vector bundles
12:00
Lunch

13:30
Oscar Garcia-Prada
Milnor-Wood inequalities and rigidity
14:30
Lionel Mason
Scattering amplitudes as holomorphic linking in twistor space
15:30
Tea/Coffee

16:00
Tamás Hausel
Arithmetic and physics of Higgs moduli spaces
17:00
David Calderbank
Extremal metrics and the toric geometry of convex quadrilaterals
7pm for 7:30
Conference Dinner


Thursday, 7. July
Talks in the MALL, School of Mathematics, Level 8
9:30
Richard Ward
Spectral Data and Nahm Transform for Monopole Walls
10:30
Tea/Coffee

11:00
Andrei Teleman
Towards the classifications of class VII surfaces. New approaches, new results.
12:00
Lunch

13:45
Jacques Hurtubise
Real bundles on a curve
15:00
Simon Donaldson
Survey of gauge theory on G2 manifolds
16:00
Tea/Coffee

16:30
Vincent Minerbe
Gravitational instantons, a global picture?

Friday, 8. July
Talks in the MALL, School of Mathematics, Level 8
9:30
Michael Atiyah
Geometric Models of Matter
10:30
Tea/Coffee

11:00
Nigel Hitchin
Poisson deformations and generalized Kähler geometry
12:00
Lunch

13:30
Marcos Jardim
Moduli spaces of framed instanton bundles on CP3
14:30
Sergey Cherkis
Yang-Mills Instantons on Gravitational Instantons and Affine Kac-Moody Algebras
15:30
Tea/Coffee


Saturday, 9. July
Excursion: Ilkley and Ilkley Moor (weather permitting)
Please bring comfortable shoes: this is a straightforward 10-km long walk with glorious views of Wharfedale.


Schedule of Week 2

(All talks in MALL 1, School of Mathematics, Level 8)


Monday, 11. July
11:00
Nuno Romao
Complex geometry of dissolving vortices
15:00
Andriy Haydys
Fukaya-Seidel category and gauge theory

Tuesday, 12. July
14:00
Amihay Hanany
Mirror symmetry in 2+1 dimensions
16:00
Norman Rink
Bounds for nonabelian vortices on Riemann surfaces

Wednesday, 13. July
11:00
Sergey Cherkis
Monopoles, octonions, and knots
15:00
Christina Tonnesen-Friedman
(generalized) Ricci solitons

Thursday, 14. July
11:00
Benoit Charbonneau
Spatially periodic instantons, singular monopoles, and stable pairs
15:00
Simon Chiossi
Complex homothetic foliations on Kaehler manifolds